Getting Started

LMS representatives

Check the approaches, support services, and resources available in your own faculty or graduate school.

See below for a list of representatives. You can also seek advice from colleagues and professional support staff familiar with your local disciplinary requirements.

Architecture Building & Planning
Business and Economics
Melbourne Graduate School of Education
Melbourne School of Engineering
Melbourne Law School
Medicine, Dentistry and Health Sciences
Veterinary and Agricultural Sciences

LMS representatives

Some faculties have provided a Dean's nominee to be responsible for the coordination of LMS subject nominations within their faculty. Larger faculties have also designated School or Departmental representatives.

* = Faculty representatives

Faculty LMS representatives
(Faculty reps *)
Contact email
Architecture, Building and Planning Jack Langridge Gould *
Architecture, Building and Planning Victor Andries
Arts Mitch Buzza * Arts LMS nomination form
Business and Economics (Accounting) Maree Cassar
Business and Economics (Accounting) Steven Mitchell
Business and Economics (Economics) Suzie Collins
Business and Economics (Finance) Robin Carey
Business and Economics (Management and Marketing) Sarah Pedley
Business and Economics (Management and Marketing) Kate Robertson
Business and Economics (MBS) Rachel Jenzen *
Business and Economics (MBS) Amy Yip
MDHS Melbourne School of Psychological Sciences Erin Calder
MDHS Melbourne Dental School Michael Crooks
MDHS Melbourne Medical School Amanda Keogh
MDHS Department of Nursing Monica Markis
MDHS Department of Optometry Stefan Loukomitis
MDHS School of Biomedical Sciences Lou Lou Nutt *
MDHS Department of Physiotherapy Elizabeth Howes
MDHS School of Population Health Meredith Poolen
MDHS School of Population Health Karen O'Brien
MDHS Department of Social Work Elizabeth Howes
MDHS Department of Speech Pathology and Audiology Stefan Loukomitis
Melbourne Business School John Foley *
Melbourne Custom Programs (UoM Commercial) Burim Boonwirat
Melbourne Graduate School of Education Jeni Rasche *
Melbourne Law School Jessica Lindsay *
Melbourne Law School Megan Baber
Melbourne School of Engineering Carolyn Barrie *
Melbourne School of Graduate Research Liam Connell
Melbourne School of Graduate Research Sylvia Schaffarczyk
Science Jarred Holt *
Science - BioSciences Anita George
Science - Chemistry Dr Robert Gable
Science - Earth Sciences Astra Gilfillan
Science - Earth Sciences Charlotte McLoughlin
Science - Ecosystem and Forest Science (Burnley) Vicki Mimis
Science - Ecosystem and Forest Science (Creswick) Lynda Delaney
Science - Geography Tina Soundias
Science - Mathematics & Statistics Kirsten Hoak
Science - Physics Colin Entwisle
Veterinary and Agricultural Sciences Samantha Chen
Veterinary and Agricultural Sciences Seth Paddle *
VCA and MCM Rebecca Trajkovic *